'''ÇEVRECİLİK ANLAYIŞIMIZDA KAPIMIZ, SİYASET DIŞI VE TARAFSIZLIK İLKESİNDE OLAN HERKESE AÇIKTIR'''

Çerçeve Değil Çevre

Paşa Baba
Paşa Baba

Son altı veya yedi aydır, İzmir yol güzergahında yaptığım sık gidiş ve gelişlerde,çok şeyler gözlemledim.Türk Çiftçisinde tespit ettiğim gelişmeler beni hakikaten mesut ve bahtiyar etmiştir.Tarla vasıflı arazilerde hep yeni aşılı Zeytin fidanları dikiyorlar.Deli Zeytin dediğimiz yabani zeytinleri de aşılıyorlar.

Eskiden Yunanlılar, ‘Bizim Midilli adasındaki zeytin ağaçlarımız bütün Türkiye ye bedeldir’ derlerdi.On sene sonra Yunanlılarla aşılı Zeytin fidanlarında herhalde yarışırız.

Gene tepelik arazilerde hep çam fidanı dikiliyor kilometrelerce,sebep olanlardan Allah razı olsun.Otoban ve duble yollar Türk ekonomisini resmen ayağa kaldıracak zannındayım.Herhangi birimizin evinde yapacağı tamiratın kaça patladığını göz önüne alırsak,bu fakir ülkenin yollara harcadığı MEBLAĞI Varın siz düşünün.

Marmaris Limanı büyümesine karşı çıkacağımıza yardımcı olmamızı tavsiye ederim.Ancak bu demek değildir ki Kapalı bir gölet olan Marmaris Körfezini tarımar et. Tabi ki Doğal harikası olan Marmaris bir plan proje ve bilimsel yönden inceme desteği ile çevreye zarar vermeyecek şekilde büyümelidir.Her şey tu kaka değildir.Birçok konuda algılama ve anlama kapasitesi kıt insanların bilmeden araştırmadan,öğrenmeden karşı çıkması Marmaris’in geri kalmasına delil teşkil eder.

Marmaris gibi bir cennet köşesinde birçok bitkinin yok olmasını önlemek için şimdiden fidanlıklar kurup faydalı yaban bitkilerinin de üremesine yardımcı olunmasını dilerim. Zaruretten kesilen ağaçlarımızın yerlerine yeniden dikimler yapılması gereklidir. Marmaris de bir çok yangına hedef olan Ormanlarımızın yerine kaç çam fidanı dikildi mesul kurumlarımızca acaba.

Marmaris de hizmet vermeye, en önemlisi duyarlılık sağlamaya çalışan resmi Çevre Derneğimizin iyi yolda olduğunu görmek beni çok mütehassis ediyor. İnşallah yalnız kalmazlar.Çünkü Marmaris de en büyük hastalık ilgisizlik ve duyarsızlık.

Marmaris Pazarlarında kurulan Halk Pazarlarında Köylümüz hep yaban bitkilerini köklerinden söküp pazarda satmaları adeta kendilerini idam etmekle eş değerdedir.

Maden Ocaklarına mani olan Marmarisliler çevrelerinde insan sağlığına faydalı olan bitkilere de hami olunuz. Arıcılığımıaza önem vermemizi açacağımız kurslarla destekleyelim.Muğla Vilayeti olarak kıyılarımızdaki balıkların üremesine faydalı bölgeleri korumaya alalım lütfen. Diyoruz,diyoruz da, birileri de bize ‘insanlar hayal ettiği müddetçe yaşar’ tekerlemesini hatırlatmaktan vaz geçmiyor ne yazıkki.

Tüm Çevrecilere başarılar temennilerimle sevgi ve saygılarımla.

Paşa Baba
27/3/2011

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir