'''ÇEVRECİLİK ANLAYIŞIMIZDA KAPIMIZ, SİYASET DIŞI VE TARAFSIZLIK İLKESİNDE OLAN HERKESE AÇIKTIR'''

Havayı 7.5 Milyar Dolara Isıtıyoruz !

Selçuk Kardaş
Selçuk Kardaş

Türkiye’nin enerji talebinin 2011 yılından itibaren her yıl yüzde 6 oranında artması bekleniyor. Isının yüzde 25’i çatıdan,yüzde 15’i, bodrumdan ve yüzde10’u da aralıklar, kapı, pencere ve bacalardan kaybediliyor. Bu yüzden türk ailelerinin yılda 7.5 milar dolara havayı ısıttığı görülüyor.

Oyda standart bir yalıtımla konutların ısınma giderlerini yüzde 50 azaltması mümkün. İZODER Başkanı Sedat ARIMAN, Türkiye’nin enerji verimliliği konusunda yol kat edemediği taktirde, önümüzdeki yıllarda karanlıkta kalacağı da ihtimaller arasında, enerji verimliliği sağlamanın en kolay yolu binalara ısı yalıtımı yapmaktan geçiyor. Isı,su,ses ve yangın yatırımcılarına çağrıda bulunan ARIMAN, pek çok proje yürütülüyor, buna rağmen konutların yüzde 90’ı yalıtımsız.Son 10 yılda yapılan yalıtım oranı ise sadece yüzde10. Hiç yalıtımsız binaların içinde metrekareye 300-350 kilowat saat enerji tüketiyor.

2000 yılından sonra yapılan binalarda ısı yalıtımı zorunlu oldu. Bir de son 10 yıl içinde yenilenen, ısı yalıtımı, çatı yalıtımı,mantolaması yapılan binalar bu grup içinde.

Türkiye’de resmi kayıtlı göre kaç bina olduğu,Bayındırlık Bakanlığının kayıtlarına göre 18 milyon konut stoğu var.16 milyon konut yalıtımsız, 2 milyonu ise yalıtımlı be B, C sınıfına giriyor.

Enerji kimlik belgesi 2009 yılı sonunda yürürlüğe girmişti. Ama uygulamaya giremedi. Ne zaman girecek sorusu ise binalarda enerji performansı yönetmeliği 5 aralık 2009’da yürürlüğe girdi ama halen enerji kimlik belgesinde kullanılacak hesap yöntemleri kesinlik kazanmadı. Şu anda kimlik belgesi verilmiyor, verildiği andan itibaren iskan enerji kimlik belgesi almak zorunda, almayanlar ise iskan alamazlar.

Enerji Verimliliği Teşvik Edilmeli

Hükümetin ivedilikle bir şey yapması ve bu kayıp rakamı geri kazanması gerekiyor. Bu da ancak enerji verimliliği olan binaları teşvik etmekle mümkün. Bu 10 milyar TL hem devletin kasasından çıkıyor.

Türkiye yüzde 75 oranında enerjide dışa bağımlı.Dışarıya döviz ödüyoruz. Dolayısıyla enerji tasarrufuyla enerji ithalatını azaltması avantajına Enerji verimliliği herkes için doğru bir sistemdir.

Selçuk KARDAŞ

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir