'''ÇEVRECİLİK ANLAYIŞIMIZDA KAPIMIZ, SİYASET DIŞI VE TARAFSIZLIK İLKESİNDE OLAN HERKESE AÇIKTIR'''

YOL BOYU ATIKLARI

Kaya Güvenç
Kaya Güvenç

Çevre kirliliklerinin çok önemli sorunlarından biri olan yol boyu atıkların önlenmesi bir dizi eğitim konusu olup, çözümü vardır. Yeter ki konu-sorun her yaştaki bireye “KİRLETEN KİRLENİR” duyarlılığı içeriğinde yerleştirilebilsin. Çevre yasamız bu konudaki yasakları bir, bir dile getirmiş olup, cezai boyutlarını da dizelemektedir.

* Açıkta çöp atımı;
* çöplerin biriktirilme ortam ve koşulları;
* geri dönüşüm için atık ayırım ve
* çöplerin toplanma koşullarının tanıtımları ile
* El atığı-sigara izmarit atımlarını önlemek üzere yol boylarının uygun noktalarına yerleştirilmesi kaçınılmaz olan belirli atık ünitelerinin varlığı ile, bu sorunu giderme duyarlılığının bireylerde yerleştirilmesi, ATIKLARIN KONTROL VE ÇÖZÜMÜNDE bir ön koşul olarak anılır. Yanı sıra uyumsuzlukların cezai içeriğinin tanıtılması, sorunun çözümünde çok geçerli ve denenmiş bir yöntemidir.

İşte bu içerikte ve iki sözcükten oluşan

K İ R L E T E N K İ R L E N İ R

Bu yazı sloganı, benim son 20 yıl içinde kullandığım en etkili uyarılardan biri olduğuna inanıyorum. On yıl önce Turunç Köyü kumsalında ve üç yıl boyunca da sürdürmüş olduğumuz YAZ OKULU eğitim programının ÇEVRE GÖZETİMİ VE DUYARLILIĞI içerikli çalışmalarımızda çok olumlu ve kalıcı sonuç aldık bu uyarıdan. Bu slogan, Türkiye Çevre Eğitim Vakfı tarafından da benimsenerek, MAVİ BAYRAK edinim koşulları içeriğinde kullanılmıştır.

Bir konun bireylerce anlaşılıp benimsenmesinin sağladığı yararlar ile zararları, süreklilik içinde anımsatılması ile kalıcılık kazanır. Bu yaklaşım insan eğitiminin değişmez bir kuralıdır.

KENTLER ARASI YOL BOYLARI:

Çevre gözetimi, görsel kirlilik ve orman yangınlarını önleme yaklaşımında konu-sorun, ÇEVRE ve ORMAN yasalarımızca da üzerinde önemle durulan ve yasal cezai boyotları ile belirtilmiş bir içeriktedir.

Ancak bu sorun, tüm yasal yaptırımlarına karşın hiç de çözülmüş görünmüyor! Yol boylarımız “ATIK ÇÖPLÜĞÜ “ görünümü ile kendini kanıtlar konumda!

Ne ararsan orada! Haftalık veya aylık temizliklerin ise, sorunu çözmede yetersiz olduğu da ortada! Temizlik ardından yeni atıklar hep sürüyor!

Özellikle turizm sezonu boyunca artan kirlilikler, ülkemizin ÇEVRE GÖZETİMİ konusunda yetersiz konumunu yansıtmaktadır. Uyarı ve önlem içerikli uygulamalar gelişmiş Batı ülkeleri ile kıyaslandığında pek çok eksiğimizin olduğu da bir gerçek.

Motorlu araçlardan atık atmanın cezai bir boyutu olduğu ;

* Böylesi yasa dışı davranışların izlendiği, vatandaşlarca da ihbar edilebilineceği.
* Her araçta bir atık torbası bulundurma koşulu.
* Yapılan ihbarlarda, araç plaka numarası, yöre-yol, gün, saat bildirimleri ardından kanıt oluşturacak parmak izi ile

DNA testleri ile suçluların kavuşturulacağı.

( son yıllarda gelişmiş Batıda uygulanıyor)

Bu içerikte eğitici duyuru ve el broşürleri ile yol boyu uyarı tabelalarımızın yeterli olduğunu söyleyebilir miyiz?

Uyarıcı ve eğitici içerikte cezai boyutlar belirtilmeden ve uyumsuzlukların sürekli olarak izlenmekte olduğu kamuda yerleştirilmeden bu sorun çözülemez. Önlem ve uygulamalarda başarı, bireylerin eğitimi ile olasıdır.

Yine bu içerikte üzerinde özenle durulması gereken bir konu da JEEP SAFARİ turlarıdır.
* Bu turlarda araçlar seyir halindeyken tütün içilememesi, atık atılamaması.
* Şaka niteliğinde su tabancası kullanılmaması .
* Yer ve konumları tabelalarla belirlenmiş alanlar dışında durulamaması ve bu alanlarda da ATIK sorununun çözülmüş olması yasal bir zorunluluktur.

Bu bilgilerin turlara katılan turistlere duyurulması tur operatörlerin sorumluluğu içinde olduğu hatırlatılmalı ve bu alanlar sürekli izlenmelidir.

Her konuda olduğu gibi, önce ALT YAPIDA eksiksiz uygulama, sürekli izleme ve uyarıların devamlılığı, ÇARPIK YAPILAŞMALARDAN TRAFİK SORUNLARININ ÇÖZÜMÜNE KADAR insanlarımızın da bir süreklilik içinde eğitimi, can güvenliğimizin en temel koşuludur. Bu içerikte de er ya da geç sanırım( KİRLETEN KİRLENİR ) de olduğu gibi ÇARPITAN ÇARPILIR diyebiliriz.

Siz okurlarım, ne dersiniz bu yaklaşımlara? Katkılarınızı yayınlamaktan ancak mutlu olacak ve işte o zaman bir HİZMET olarak sizlerle ne denli bütünleştiğimizi öğrenmiş olacağız.

Kaya GÜVENÇ

8 Ağustos 09
TURUNÇ

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir