'''ÇEVRECİLİK ANLAYIŞIMIZDA KAPIMIZ, SİYASET DIŞI VE TARAFSIZLIK İLKESİNDE OLAN HERKESE AÇIKTIR'''

Baz İstasyonu Tepkisi

baz istasyonuna tepki

Hisarönü köyü Değirmenyanı mahellesinde yaşayanı üç kalp hastası kalp pillerinin köyün içinde kurulan baz istasyonlarından etkilenerek çabuk bittiğini ileri sürdüler ve yetkililerden baz istasyonlarının bir an önce yerleşim yeri dışına alınmasını istedi.

Hisarönü köyünün Değirmenyanı mahallesinde oturan kalp pili takılı üç hasta, köyün içinde bulunan baz istasyonu yüzünden kalp pillerinin ömrünün kısaldığını iddia ederek kaldırılması için imza topladılar.
Değirmenyanı köyü merkezine yaklaşık yedi yıl önce kurulan baz istasyonu köylünün uzun uğraşlarına rağmen kaldırılmadı. İstasyonların köyün dışında bir alana kaldırılmasını isteyen köylüler, baz istasyonlarının kalp hastalarının kalp pillerini bitirdiğini öne sürerek “ Baz istasyonları kurulduğundan bu yana baş ağrısı çekiyoruz” dedi.
Kalp pilli ile yaşayan köylülerden Adil Alp, Saniye Tekin ve Ali Şimşek, 7 yıl ömrü olan kalp pillerinin baz istasyonlarının etkisiyle 4 yılda bittiğini söyledi.
.12 yıldır kalp pili ile yaşadığını belirten 75 yaşındaki Saniye Tekin, “Kalp pillerim bitti taktıramadım. Kocam 8 yıldır felçli. Bu baz istasyonlarının kalkmasını istiyorum. Baz istasyonları sağlığımı etkiliyor. Oğlum başvurdu birkaç defa, imzalar topladık ama bir çözüm alamadık. Borç parayla iki defa kalp pili taktırdım” dedi.
Annesine iki defa kalp pili taktırdıklarını ifade eden Yaşar Tekin ise şunları söyledi:
“Baz istasyonu kurulduktan sonra annemin kalp rahatsızlığı arttı. Gerekli yerlere müracaatlarımızı yaptık. Mahalle olarak imza topladık ama bir netice alamadım. Annem kalp hastası, babam felç bundan dolayı onları bir başına bırakıp da çalışmaya gidemiyorum. Baz istasyonlarının kaldırılarak mağduriyetimizin giderilmesini istiyoruz. Gidecek bir yerimiz olsa bir gün bile burada kalmayacağız.”SEBZE YETİŞMİYOR

Baz istasyonu takıldığından beri bahçelerinde sebze yetiştiremediklerini anlatan
Münevver Kaplan, “Komşumuz kanserden öldü. Evimizin bahçesinde artık hiçbir sebze yetişmiyor. Sürekli baş ağrısı çekiyoruz. Ya biz buraları terk edeceğiz yada devlet bu istasyonları kaldırtsın. Baz istasyonlarından dolayı komşularımızın kalp pilli bitti. Bizim sağlığımız mı önemli yoksa baz istasyonları mı?” diye konuştu.
Köy halkından Veli Ömer de “Babam hayatını kaybetmeden önce Parkinson hastasıydı. Baz istasyonu kurulduktan sonra babamın ilaçları artık etki etmemeye başlamıştı. Köy halkımızın baş ağrısı çekmeye başladı” diyerek tepkisini dile getirdi.

KAYNAK Gündem Gazetesi

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir