'''ÇEVRECİLİK ANLAYIŞIMIZDA KAPIMIZ, SİYASET DIŞI VE TARAFSIZLIK İLKESİNDE OLAN HERKESE AÇIKTIR'''

DENİZDE MAZOT KİRLİLİĞİ

marmaris körfezde mazot kirliliği

Geçtiğimiz günlerde Marmaris Çevrecileri Derneği tarafından gündeme getirilen, denizde mazot kalıntıları ile ilgili olarak Çevre ve Şehircilik Muğla İl Müdürlüğünce yapılan incelemeler sonucunda denizdeki kirlenmenin belediye tarafından rögar ve su kanallarında yoğun şekilde mazot içeren ilaçlama yapılmasından kaynaklandığı belirtildi.

Kanal 48  televizyonunun haberine göre, Çevre ve Şehircilik Muğla İl Müdürü İlker Uğur, Marmaris Belediyesi sorumluluk sahasındaki deniz yüzeyinde akaryakıt sızıntısı ve kirlilik tespit edilmesi gerekçesiyle belediyeye cezai işlem uygulandığını söyledi.

Uğur’un açıklamasında, Uzunyalı sahil şeridinde akaryakıt sıkıntısı olduğuna dair ihbar üzerine bölgede inceleme yapıldığının altı çizilerek, “yapılan incelemede belediye tarafından rögar ve su kanallarında yoğun şekilde mazot içeren ilaçlama yapıldığı belirlenmiştir. Kanallarla denize akaryakıt sızıntısı ve deniz yüzeyinde kirlilik olduğu tespit edildi” denildi.

Bu alanın Marmaris Belediyesi sorumluluğunda yer aldığına işaret eden Uğur, belediyeye 2872 sayılı Çevre Kanunun kapsamında cezai işlem uygulandığını belirtti.

Uğur, ayrıca Marmaris’in Hisarönü köyü Azmakbaşı mevkisine yapılacak Yat Limanı ve Çekek Yeri Projesi’nin iptal edildiğini de bildirdi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca bölgede inceleme yapıldığını anlatan Uğur, alanın ikinci derece doğal sit alanı olduğunu, Kıyı Koruma ve Rehabilitasyon Projesi kapsamında değerlendirileceği yönünde rapor hazırlandığını söyledi.

Raporda bölgede her türlü yapının yapılmasının sakıncalı olduğunun vurgulandığını dile getiren Uğur, bu doğrultuda bakanlık olarak Yat Limanı ve Çekek Yeri Projesi’nin iptal edildiğini kaydetti.

Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar kendisine telefonla konu hakkındaki yorumu sorulması üzerine, henüz ellerine resmi bir yazı ulaşmadığını belirterek, resmi yazıyı almalarından sonra bir basın açıklaması yapacaklarını söyledi.

Marmaris Çevre Gönüllüleri adına önceki gün bir basın açıklaması yapan Filiz Ersan ise kendi yaptıkları araştımalarda kirliliğin nedeninin Mariç-Belbir değil bir apartmandan atılan kirli sudan kaynaklandığını söylemişti.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir