'''ÇEVRECİLİK ANLAYIŞIMIZDA KAPIMIZ, SİYASET DIŞI VE TARAFSIZLIK İLKESİNDE OLAN HERKESE AÇIKTIR'''

“İncisini kaybettik, kabuğuna sahip çıkalım…”

Canan Baykız

Marmaris’in Çevrecileri Uyardı: “İncisini kaybettik, kabuğuna sahip çıkalım…”

Marmaris’i anlat deseler hemen hemen bütün gelenler şu cümleyi kurar “mavi bayraklı plajları, gizli koyları, tarihi ve doğal güzelliklerinin yanı sıra eğlence olanaklarıyla da popüler bir turistik cennet”

Doğruya doğru öyleydi biz zamanlar. Bugün hala Marmaris adı öne çıkıyorsa o geçmiş vakitlere çok şey borçlu.

Muğla’nın bütün kıyı kesimlerinde aynı çile var: Körfez ve deniz kirliliği almış başını gidiyor. Marmaris Çevrecileri Derneği Başkanı Ahmet Kutengin sosyal medya hesaplarından ardı arkasına çok önemli açıklamalar yaparak yetkilileri acil aksiyon almaları hususunda uyarıyor. Gelin o uyarılara başlık başlık yer ayırıp, kulak verelim:

KÖRFEZ ATIK TEMİZLİĞİ

Ekim 2023 Programız da tüm koylarda dip taraması ile önceden tespit ettiğimiz ve 12 paftada haritaladığımız batık ve atık çıkartmalarına tekrar başlayacağız. Cennet Adası sahilinden teknelere zarar veren deniz dibindeki 12 tekerlekli hurda atık gibi kirlilikleri körfezden temizleme planlarımızı yaptık. Eğer yöneticilerimiz; plajlarda çöp ve kâğıt toplayarak çevre temizliği etkinlikleri yanında projelerimiz kapsamında çalışmalarımıza Marmaris için ilgi duyup, bilgi paylaşırlarsa, yanımızda olurlarsa başka Marmaris olmadığının farkına varırlarsa, “Dünya’nın incisi” payesi olan Marmaris’i yarınlara taşımış oluruz. Ayrıca; başlattığımız ve Çevre Bakanlığına gönderdiğimiz Körfez temizliği projesini de takip etmekteyiz.

MARMARİS’TE SUALTI DALIŞ TURİZMİ BİTİYOR

Körfez Kirliliği, sualtı turizmini bitirmek üzere. Dalışlarda görüş bulanıklığı, ilgi çekecek batık ve heykeller olmaması, Kaş ve diğer bölgelerde büyük turizm geliri sağlayan su altı turizmini Marmaris’te bitirmek üzere. Hazırlanan proje Muğla valiliğine ve Çevre Bakanlığına sunulacak..

MARMARİS TURİZM SEZONU

Dünyanın İncisi Marmaris yangınlar, seller, körfez kirliliği ile çok darbe yedi. İlgili/bilgili kurumlar ve liderlerimiz afet alanlarını ziyaret ederek turizm için yararlı işler yaptılar. Fuarlarda Marmaris’i tanıttılar. Ama nasıl tanıttılar? İnşallah yeni sezonda turistlerimizi arıtma sistemlerimizin hijyenik hale getirdiği denizimizde ve bataklık hale gelmemiş plajlarımızda da ağırlarız. Yunus Parkını kapatmak için 5 yıl uğraştığımıza göre Marmaris’i kurtarmak ne kadar sürecek bakalım. Dünyanın İncisini kaybettik hiç olmaz ise kabuklarını kurtarsak..”

Görüldüğü üzere Sayın Kutengin’in uyarıları denizimiz için oldukça önemli!

Dahası sadece Marmaris için değil Muğla’nın Fethiye, Marmaris başta olmak üzere tüm mavi bayraklı koyları için geçerli argümanlar taşıyor. “Kıyılardaki işgal aldı başını gidiyor” demeye kalmadı deniz için uyarılar peşi sıra bu şekilde geldi.

Şimdi şairin dediği gibi; “vakit denize dönme vaktidir. Mavisini kaybetmiş suları mavisine eriştirme saatidir. ”
Haydi selametle…

Kaynak: marmarishaberi.com

Yazar Hakkında

Benzer yazılar