'''ÇEVRECİLİK ANLAYIŞIMIZDA KAPIMIZ, SİYASET DIŞI VE TARAFSIZLIK İLKESİNDE OLAN HERKESE AÇIKTIR'''

MÇD MARMARİS KÖRFEZİ VE DENİZ SALYASI ARAŞTIRMASI

musilaj_kapak

Marmaris Çevrecileri Derneği (MÇD) olarak Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Em. Prof. Dr. Ahmet Nuri Tarkan ile Marmaris Körfezinde olabilecek Deniz Salyası ihtimaline karşı bir araştırma yaptık.

.

.

salya01Gerekli görülen yerlerden örnek alarak analize gönderdik. Bu arada dalgıçlarımız ile Yalancı Boğaz Magic Life oteli plajına deniz dibine konmuş beton duvarların ne amaç ile konduğunu yetkili mercilerin bilgi sahibi olması için görüntüledik.

Araştırmalarımızda deniz salyasının oksijensin alanlarda birikmeye müsait koyları ve 2011 yılında Marmaris Körfezi Biyolojik Araştırma çalışmasında Üniversite tarafından tespit edilen ve Körfez Oksijeni azalmış bölgeleri seçtik.

Marmaris körfezinin deniz salyası gibi bir çevre felaketi ile karşılaşmadan önce ne gibi tedbirler alabileceğimizi MUSİLAJ Denilen bu deniz salyasının bilimsel açılımları hakkında bilgi aldık.

En çok kirli alanlarda biriken Deniz salyasının Yalancı Boğaz Derin deşarj arıtma tesislerinde birikebileceği belirtildi.

salya02On yıldır revize edilmesi ve yenilenmesi için tüm bilimsel araştırmaları Analiz Raporlarına rağmen Büyük Şehir Belediyesi sorumluluğunda olan Arıtma Sistemlerine dair bir müdahalenin yapılmasını sağlayamadık.

Dalışlarımızda sadece Arıtma sistemlerinde gördüğümüz ASLAN ve BALON Balıklarının Körfez Girişi koylara da yayıldığını belirledik.

307 Sayfalık Körfez raporu internet sitemizde yayınlanmıştır.

2011 den 2021’e kadar Körfezimizin ne duruma geldiğini belirlemek için Üniversiteler ile gerçekleştireceğimiz 2. Körfez Analiz çalışması hazırlıklarımız sürmektedir.

Körfezin kurtuluşu için alt yapı, lögarlar, azmak ve derelerin kontrolü gereklidir…

Yazar Hakkında

Benzer yazılar