'''ÇEVRECİLİK ANLAYIŞIMIZDA KAPIMIZ, SİYASET DIŞI VE TARAFSIZLIK İLKESİNDE OLAN HERKESE AÇIKTIR'''

MÇD ve RALLY 2017

mcd_rally

Marmaris-Rally-2017Marmaris Çevrecileri Derneği (MÇD) olarak Marmaris’in tanıtımı için gerçekleştirilen veya planlanan Organizasyonları her zaman desteklemekteyiz. Her yıl yapılan son Cumhurbaşkanlığı bisiklet yarışlarında dünyada milyonlarca kişi Marmaris ve doğasını izledi. Ancak işbu organizasyonlarda MÇD İçin tabi ki Çevre ön planda gelmektedir. Önümüzdeki günlerde Marmaris’te gerçekleştirilecek Rally 2017 Otomobil yarışları nedeni, hassas olduğumuz Marmaris doğası ve çevresi hakkında bilgi paylaşımı için davet edildiğimiz Yazıcı Grubuna bu çevre duyarlılığı için teşekkür ederiz. Karşılıklı öneri, çözümler ve endişeler konularının ele alındığı toplantıda, Orman içindeki Yarış parkurları, program Yazıcı Grubu tarafından alınan tedbirler, Marmaris Yönetimi tarafından verilen destek konuları ele alındı. MÇD Olarak çok büyük ve emek verilmiş olan Rally 2017 ‘nin 2018 Dünya Rally Şampiyonası takvimine göre, Polonya’nın yerine Şampiyonaya dahil edilen Türkiye 13 yarıştan oluşan takvimin 10. Yarışı olarak 13-16 Eylül 2018 tarihlerinde Muğla çevresinde gerçekleştirilmesi kararı Marmaris te 22 Ekimde başlayarak bu Organizasyonun tanıtım açısından önemini de ortaya koymaktadır. Tabiki MÇD Olarak çevrenin korunması için bu organizasyona destek vermemiz de Marmaris ve doğasının korunması açısından önemlidir. Ayrıca 10 Yıldır Çevre olumsuzlukları ile mücadele eden MÇD’ ye değer verip 3.5 Saat süren toplantımızda düşünce ve endişelerimizi önerilerimizi paylaşan başta Serkan yazıcı, Gül Yazıcı ailesine ve ekibine teşekkür ederiz.

mcd_rally
MÇD ’nin her şeye rağmen ön planda tuttuğu Çevre konusuna binaen Organizasyon detaylarını da kamuoyu ile paylaşmayı gerekli görmekteyiz. Marmaris Genelinde Organizasyon ile ilgili yerli ve yabancı yaklaşık 10.000 geceleme olacak. Protokol olarak TC Gençlik ve Spor Bakanı Sayın Osman Aşkın Bak, TC Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan, Spor Toto Teşkilat Başkanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu tarafından organizasyon takip edilecek. Ayrıca Sanatçı Engin Altan Düzyatan,Haluk Levent’in aralarında olduğu farklı illerden 400 Misafir ağırlanacak.

Bu Yıl Dünya Rally Şampiyonası adayı olarak düzenlenecek organizasyona, Uluslar arası Otomobil Federasyonu (FIA) Tarafından atanan Avrupa’nın farklı Ülkelerinden gözlemciler ile WRC Fabrika takımlarının mühendis ve yöneticileri katılacak.
Marmaris Rally 2017 organizasyonunda 100 Basın Mensubu,400 Federasyon çalışanı görevli,farklı illerden 500 Mühendislik Fakültesi öğrencisi yer alacak. 41 farklı otomobil sporları kulübü başkanı da yine organizasyon süresince Marmaris’te olacak.

MÇD Olarak Çevre Temizliği ve korunması için yarışları izleyecek halkımızdan da destek bekliyoruz. Ormanlık Yarış etaplarında yanlış hareketlere meydan verilmemesine çevre temizliğine dikkat etmelerini Seyir alanlarında Marmaris adına gönüllü çalışmalarını rica ederiz. Yazıcı Grubu ve Marmaris Belediyesi ile birlikte çevre temizliği ile ilgili geliştirilen projede servis alanı ve etapların seyirci noktalarında geri dönüşüm ve çöp kutuları yerleştirilerek, görevlendirilen Belediye personelinede destek verelim. Ayrıca Parkur genelinde yer alan arı yetiştiricileri de bilgilendirilerek kovanların ve arıların zarar görmemesi adına hep şikayet konusu olan kovanların yol güzergahına konması yerine güvenli bölgelere taşınması anlatıldı. Marmaris te yanan Ormanlık alanların ıslahı kapsamında TOSFED Hatıra Ormanı oluşturulması kararlaştırıldı ve Fidan Dikimi alan tahsisi için Orman Genel Müdürlüğü ile görüşüldü.

2018 Dünya Rally Şampiyonası takviminde yer alan 13 Yarış listesinin 10. Sırasında yer alan TÜRKİYE ve MUĞLA ÇEVRESİ MARMARİS Tanıtım açısından ekteki listeye göre çok önemli olduğu kanısındayız.

1.Monte Carlo 25-28 0cak
2.İsveç 15-18 Şubat
3.Meksika 8-11 Mart
4.Fransa 05-08 Nisan
5.Arjantin 26-29 Nisan
6.Portekiz 17-20 Mayıs
7.İtalya 07-10 Haziran
8.Finlandiya 26-29 Temmuz
9.Almanya 16-19 Ağustos
10.TÜRKİYE 13-16 Eylül
11.Büyük Britanya 04-07 Ekim
12.İspanya 25-28 Ekim
13.Avusturalya 15-18 Kasım

MÇD Olarak incelediğimiz tüm Ülkelerde Rally Şampiyonaları ağırlıklı olarak aynı Marmaris Dğa şartlarına sahip alanlarda yapılıyor. Bu Ülkeler doğayı nasıl koruyorlar ve organizasyonu gerçekleştiriyorlarsa TÜRKİYE de çevreye duyarlılığa davet ettiğimiz halkımız, görevliler ve çevreciler ve Kamu oyunun gözü kulağı Basınımız olarak da destek verip kontrol altına alabilir ve ülkeler nezdinde iyi ve güvenilir imajı yaratabilir, Fuarlarda Marmaris’in tanıtımı için harcadığımız cabalara baktığımızda bu tür büyük organizasyonlara ne kadar ihtiyacımız olduğu da tartışılmaz kanısındayız.

Marmaris için Emeği geçenlere MÇD olarak teşekkür ederiz’

Yazar Hakkında

Benzer yazılar