'''ÇEVRECİLİK ANLAYIŞIMIZDA KAPIMIZ, SİYASET DIŞI VE TARAFSIZLIK İLKESİNDE OLAN HERKESE AÇIKTIR'''

SORUYORUZ YALANCI BOĞAZ ARITMA SİSTEMİ NEDEN YENİLENMEZ:

tesisaritma

aritmamuskiBüyükşehir Belediyesi MUSKİ Tarafından Bir Şirkete hazırlattırılan RAPORDA BİLE DERKİ:

2002 yılında yapılan tesisteki ekipmanlar faydalı kullanım ömrünü tamalamıştır. Özellikle yüzey havalandırmaklar, pompalar, beltpresler sık sık arıza vermektedir. Tesis Kapasitesi 50.625 m3/gün Yaz aylarında ortalama 50.000 m3/gün kış aylarında 80.000 m3/gün atık su girişi olmaktadır.

Arıtma tesisinde kapasite artışı yapılması durumunda bile kış aylarında durum yine aynı vukuu bulacaktır ve tesisin işletilmesinde sıkıntılar yaratacaktır.

Ancak; bu tesisin kanalizasyon hatlarının sonradan yapılması istenmektedir.

ÖNCE GÜÇLÜ BİR ALT YAPIYA SAHİP OLUNMALIDIR.

Bölgedeki foseptiklerden kaynaklanan koku problemi bu şekilde çözülür. Örnek Aktaş Ada ağızı mevkiinde Kanalizasyon şebekesi olmadığından oluşan sular foseptik çukurunda toplanarak sonra vidanjörler ile arıtma tesisine taşınmaktadır.

Bu durum bölgenin Turizm faaliyetleri açsından önemli bir risk oluşturmaktadır.

MÇD Olarak yıllardır soruyoruz, bilimsel analiz raporları sunuyoruz, dalışlar yaparak görüntüler alıyoruz. Arıtmanın yenilenmesini için İstanbuldan getirttiğimiz Mühendisler ile dalış yapıyor ve Fizibilite raporları alıyoruz.

Ulusal basında ve TV lerde durum yayınlanıyor. İLGİLİLERE SUNUYORUZ. Bakanlık-Valilik-Kaymakamlık tümüne bilgileri gönderiyoruz.

Barkovizyonlar ile sunumlar yapıyoruz, İnternet sitemizde yayınlıyoruz.

Muski de toplantı gerçekleştirip durumu defalarca aktarıyoruz. Dünya Bankasından 147 Milyon Kredi talebinin alt yapısı olmayan ve tesise giden hatların yenilenmeden mevcut havuzların genişletilmesi ve rehabilitasyonu için bu kredinin kullanılma amacını da soruyoruz.

Toplantılar yapılarak, resim çektirerek KÖRFEZ KURTARILAMAZ MARMARİS ÇEVRESİ VE DOĞASI YARINLARA VE ÇOCUKLARIMIZA BIRAKAMAYIZ.

aritmagenis

MÇD olarak 11 yıldır devrilecek bir çınarın tek yaprağını kurtarabilmek için çalışıyoruz. İlgili ve Yetkililere ulaşmaya ve ilgilerini çekmeye çalışmamız ise bizim çatal ile çorba içmeye çalışmamızdan başka bir şey değil.
Körfezimizin ölmemesi için biz çalışmaya devam devam edeceğiz…MÇD

Yazar Hakkında

Benzer yazılar