'''ÇEVRECİLİK ANLAYIŞIMIZDA KAPIMIZ, SİYASET DIŞI VE TARAFSIZLIK İLKESİNDE OLAN HERKESE AÇIKTIR'''

Derede Balık Ölümleri korkuttu

marmaris derede ölü balıklar

Marmaris İtfaiyesi yanındaki derede görülen balık ölüleri endişe ve korku yarattı.

Vatandaşların ihbarı üzerine bölgeye giden Marmaris Çevrecileri Derneği başkanı Ahmet Kutengin, bölgede inceleme yapıldığını ve derede irili ufaklı balıkların ve bilhassa yumurtadan çıkmış yavru balıkların topluca ölü olarak görüldüklerini bildirdi.

Dere dip çamuru suyu ve balıklardan numune alınarak Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesine tetkik için gönderildiğini söyleyen Kutengin; “Bizim bu gibi çalışmalarımız, ilgili kurumları haberdar etmek, çözümleri sağlayarak çevre olumsuzluklarını bertaraf etmek amacıyla yapılmaktadır” dedi.

Önceki tespitlerinde Marmaris Belediye’sinden tepkiler aldığını anımsatan Kutengin; “Maalesef çalışmalarımız, gerçeklerin ortaya çıkmasından rahatsızlık duyanlar tarafından negatif algılanmakta ve nedense Turizm kenti Marmaris için olumlu karşılanmamaktadır. Bu ve benzeri çevre olumsuzluklarında, gerçeklerin kamuoyu tarafından bilinmesi eğer sakıncalı bulunuyorsa, ” ilgililerin bizden ve basından evvel gerekli tespitleri yaparak önlemlerini almaları gerekir.” Bu gibi durumların halka açık ve takibi yapıldığından, duyarlı vatandaşlar tarafından MÇD’ ne haber verilmesi ve ihbarda bulunulması, Marmaris ve çevreyi korumak amacını taşımaktadır” dedi.

Derede ölen balık türlerinin kefal olduğunu belirten Kutengin, balık ölümlerinin nedeninin en kısa sürede ortaya konularak, kamuoyu ile paylaşılacağını söyledi.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir