'''ÇEVRECİLİK ANLAYIŞIMIZDA KAPIMIZ, SİYASET DIŞI VE TARAFSIZLIK İLKESİNDE OLAN HERKESE AÇIKTIR'''

KEÇİ ADASI FENER, OLDU KEÇİ MALİKANE RESTORAN (!)

KEÇİ ADASI FENER, OLDU KEÇİ MALİKANE RESTORAN
HABERİN FOTOĞRAF GALERİSİ

Kutengin ‘’Kıyı Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından Taşınmaz kiraya verme ve İhale Şartnamesine göre ihaleye çıkarılan Keçi Adası Fener  şartname de belirtilen olmazlara rağmen yapılan tadilatlar ile bir malikane ve Restoran şeklini almıştır.

Marmaris Çevrecileri Derneği olarak çevre olumsuzluklarına karşı verdiğimiz mücadelede Keçi Adası Fener ihalesi araştırmalarımız ve  tespitlerimiz ve ilgili kurumlarla yaptığımız yazışmalar MÇD ‘de  mevcut idi. MÇD Yaptığı tespitleri  bilahare de takip ve kontrol etmektedir. T.C.Orman Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün  10/01/2012 Tarih ;B.23.0.dmp.0.10.05-405-1457 Sayılı ,Keçi Adası 13 Pafta 733 Parsel Konulu yazısı ile Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü Teknik Hizmetler ve Emlak Dairesi Başkanlığına gönderdiği yazısında,

Şartnameye göre Herhangi bir amaç için doğal topografyayı, doğal kıyı çizgisini değiştirerek hiçbir faaliyete izin verilmez.

Sit alanı olmasına rağmen ,mevcut binalara ilave yapılmış, ilave çardaklar yapılmış…

Şartnameye göre Deniz dibini değiştirecek hiçbir faaliyet yapılamaz.

 Tadilat molozları ada etrafı denize dökülmüştür….

Şartnameye göre Uzun Devreli Gelişim Planında gösterilen doğal koylarda EĞİTİM VE BİLİMSEL AMAÇLI deniz ulaşım bağlantılı tur dolaşım amaçlı tur dolaşımı olabilir.

 Tüm sorgulamalar rağmen şartnamede ihale alım şartı BİLİMSEL ARAŞTIRMA İÇİN Uygulamasına rastlanmadı….

Şartnameye göre  Mevcut Patikalarda herhangi bir restorasyon çalışması yapılamaz. SADECE EĞİTİM VE BİLİMSEL AMAÇLI ZİYARETLERİ yapılabilir.

Beton iskele yapımı ,istinat duvarları ve beton merdiven doğal kayaların kesilerek düzeltilmesi yapılmış…..

Şartnameye göre Ağaç dokusu ve bitki örtüsü hiçbir amaç için TAHRİP EDİLEMEZ.

Doğal Kayalık doku değiştirilmiş. İstinat duvarları ile çevrilmiş…

Ayrıca;

İzmir 2 numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma kararı ile 1.Derece Doğal Sit Alanı ilan edilen Keçi ve Bedir Adalarında ilgili karar ve hükümleri saklıdır. DENİLMEKTEDİR.

Marmaris Çevrecileri  Derneği olarak kuruluşumuzdan bu yana Marmaris Çevre olumsuzluklarına karşı verdiğimiz mücadelede görüyoruz ki hiçbir değişim ve çevre  tahribatı önlenemiyor. HALA İLGİLİLERE SORUYORUZ BU ALANDA YAPILAN TADİLATLAR HANGİ BİLİMSEL ÇALIŞMA İÇİN YAPILMIŞTIR

Şartnamede açıkça belirtilen tasarım projeleri hazırlanmadan ve Milli Parklar ve Av – Yaban hayatı Genel Müdürlüğünden uygun görüş alınmadan uygulamaya geçilemez ,Bu alanların Doğal yapısını değiştirici hiçbir faaliyete izin verilemez, Doğal Kıyıda hiçbir amaç için dolgu kazı vb. faaliyetler yapılamaz Maddelerine rağmen, MÇD ‘de mevcut, Çevre Şehircilik Bakanlığı, Muğla Valiliği, Denizcilik Ulaştırma Bakanlığı (Kıyı Emniyet Genel Müdürlüğü)Kültür ve Turizm Bakanlığı (Muğla Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Bölge Müdürlüğü) İçmeler Belediyesi İnşaat durdurma YAPI TATİL ZAPTI Tutanağı ve Planı, TARİH SAYI VE YETKİLİ İMZALARI BELLİ RESMİ YAZIŞMALARA RAĞMEN  biz MÇD Olarak neyi ve nasıl korumaya çalışıyoruz. Marmaris ve doğası yok olunca Turizmin biteceğini defalarca belirtmemize rağmen, ilgisiz kalınması ancak Fuarları, Toplantıları, grup resimleri çektirip birbirine plaket vermeyi ,günlük yaşamanın tercih edilip sadece rant düşüncesinin vadesi ne kadar sürer  acaba…

Makamlar değişecek,  Olmayan bir Marmaris de yönetim de makam da Turizm de ,Esnaf da olmayacaktır. Bilimsel çalışmalara, Sonuç Raporlarına, Resmi Yazışmalara rağmen Marmaris ve  Doğasına  bu duyarsızlık ve ilgisizlik ile Yakın gelecek de  Marmaris için Akutçu  kardeşlerimizin seslenişini  biz şimdiden duyuyoruz…ORADA KİMSE VARMIII…’’ dedi..

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir