'''ÇEVRECİLİK ANLAYIŞIMIZDA KAPIMIZ, SİYASET DIŞI VE TARAFSIZLIK İLKESİNDE OLAN HERKESE AÇIKTIR'''

Marmaris Körfezinin Rengi Değişti

marmaris korfezinin rengi değişti

Muğla’nın Marmaris İlçesi’nde Yağan sağanak yağışların oluşturduğu selin, çamurlarla birlikte, sahilde başlayan altyapı çalışmaları sırasında ortaya çıkan moloz ve toprakları da sürükleyip döktüğü körfezin büyük bölümü çamur deryasına döndü. Muğla Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Temel Bilimler Bölümü’nde su kalitesi çalışmaları yapan Yrd. Doç.Dr. Nedim Özdemir ‘Ölçüm yapmadan ‘Körfez kirlendi’ diyemeyiz. Ama korkumuz tehlike çamurun dibe çökmesi’ dedi.

Marmaris Belediyesi daha güzel görüntü oluşturmak ve yat limanına yanaşan teknelere daha iyi hizmet verebilmek için yaz sezonu biter bitmez çalışma başlattı. Kordon Caddesi’ndeki betonlar yenrilerinin döşenmesi için kırıldı. Törenlerin yapıldığı Atatürk Heykeli’nin bulunduğu alanda da yenileme çalışmaları başlatıldı. Ayrıca kıyı bandı çalışmaları nedeniyle plaja da iş makineleri girdi. Tüm bu çalışmalar sürerken başlayan sağanak yağmurların oluşturduğu selin, çamurlarla birlikte, sahilde yapılan kazılar sırasında ortaya çıkan moloz ve toprakları da sürükleyip döktüğü Marmaris Körfezi’nin büyük bölümün çamur deryasına çevirdi.

Muğla Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Temel Bilimler Bölümü su kalitesi çalışmaları yapan Yrd. Doç. Dr. Nedim Özdemir ‘Ölçüm yapmadan ‘Körfez kirlendi’ diyemeyiz. Ama korkumuz tehlike çamurun dibe çökmesi. Körfezin derinliğinin azalması. Derinliğin azalmasıyla birlikte alttaki su sirkülasyon azalır. Çamur dibe yerleşir. Dip canlılarına zarar verir. Şu anda körfezde yoğun biçimde su değişimi var. Su kalite oranlarına bakılarak kirlilik parametresinin olup olmadığı analizler sonunda ortaya çıkar’ dedi.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir