'''ÇEVRECİLİK ANLAYIŞIMIZDA KAPIMIZ, SİYASET DIŞI VE TARAFSIZLIK İLKESİNDE OLAN HERKESE AÇIKTIR'''

Marmaris’in Röntgeni Çekilecek

marmaris mugla

Yaban Hayatını Koruma, Turizm, Özel Çevre Koruma, Hazine, Maliye ve Devletten Tahsisli Alanların Sınırlarının Yeniden Belirlenmesi İçin Yeni Bir Proje Çalışması Yapılacak. Marmaris ´teki Milli Park, Yaban Hayatını Koruma, Turizm, Özel Çevre Koruma, Hazine, Maliye ve devletten tahsisli alanların sınırlarının yeniden belirlenmesi için yeni bir proje çalışması yapılacak. Bir ay sonra başlayacak kadastro ve tespit çalışmaları için hükümet 100 bin lira ödenek ayırdı. AK Parti Muğla Milletvekili Mehmet Nil Hıdır ´´Bir nevi Marmaris´in röntgeni çekilerek gerekli saptamalar yapıldıktan sonra bazı yerler, bakanlıklar ve özel sektör yatırımcılarının hizmetine açılacak´ dedi.

Özellikle yatırım yapmak isteyen kişiler ile devlet kuruluşlarının da önünü açması beklenen çalışmalarda son noktaya gelindi. Daha önce bir vakıf önderliğinde üniversite profesörlerinin yapması düşünülen fakat bunun zaman alması ve sürenin uzama ihtimalinin fazla olması nedeniyle çalışma için ihaleye çıkılmasına karar verildi. Tespit çalışmaları için AK Parti hükümeti 100 bin lira ödenek ayırdı. Önümüzdeki günlerde yapılacak ihale sonunda Marmaris´in her tarafında tespit çalışmaları gerçekleştirilecek. Öncelikli olarak bölgedeki hazine arazilerinin durumları belirlenecek. Hazine arazileri içindeki tahsisli alanların durumuna bakılarak tahsis amacına uygun olup olmadıkları kontrol edilecek. Amaca aykırı olan yerlerin sözleşmeleri iptal edilerek uygun hale getirilecek. Milli Park alanları, Yaban Hayatını Koruma alanları, turizm bölgeleri, Özel Çevre Koruma bölgeleri, hazine ve maliyeye ait arazilerin sınırları tek tek yeniden belirlenecek. Hazine ve Milli Park alanlarının belediye ve özel sektör yatırımlarına sunulabilmesi için dökümantasyon çalışmaları gerçekleştirilecek.

Proje ile ilgili bilgi veren AK Parti Muğla Milletvekili Dr. Mehmet Nil Hıdır, şu anda Marmaris´in hangi bölgesinin hangi kurum veya kuruluşa ait olduğunun bilinebilmesi için paftaları ve belgeleri karıştırmak gerektiğini ifade etti. Bundan kurtulmak, tam ve gerçek bilgileri ortaya çıkarmak için bir çalışma başlatılacağını ifade eden Hıdır, ´´Gerekli olan 100 bin liralık ödenek için ben aracı oldum ve hükümetimiz bu parayı çıkardı. 2011 başında çalışmalar başlayacak. Örneğin maliyeye ait alanlar ne kadar ve nerelerde bulunuyor? Bunlardan satılacak olan varsa neden satılmadığı, özelleşme yapılacaksa ne zaman yapılması gerektiği veya neden yapılamadığı, bu araziler satılmayacaksa belediye sınırları içine alınarak ne tür yatırımların yapılabileceği türünden bilgilere ulaşmak amacı taşıyan bir çalışma olacak. Tahsisli alanlar amacı içinde mi dışında mı kullanılıyor bunları tam olarak göreceğiz. Bir nevi Marmaris´in röntgeni çekilecek. Gerekli saptamalar yapıldıktan sonra bazı yerler, bakanlıklar ve özel sektör yatırımcılarının hizmetine açılacak´ dedi.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir