'''ÇEVRECİLİK ANLAYIŞIMIZDA KAPIMIZ, SİYASET DIŞI VE TARAFSIZLIK İLKESİNDE OLAN HERKESE AÇIKTIR'''

Marmaris’te Orman Katliamı

marmaris orman katliami

Muğla Orman Bölge Müdürü İbrahim Aydın, Gökova-Marmaris duble yol inşaatı için ‘orman katliamı yapıldığı’ iddialarıyla ilgili, “yolun ormanın yoğun olduğu yerlerden değil, makilik alanlardan geçtiğini, inşaat bittikten sonra yol kenarlarını yangına dayanıklı türlerle yeniden ağaçlandırarak, eskisinden daha bakımlı hale getireceklerini” bildirdi.

Aydın, yolun Marmaris’in ulaşımı içinbüyük önem taşıdığını söyledi.

Söz konusu yolun ihalesinin daha önce yapıldığını ve yıllar önce tüm izinlerin alındığını belirten Aydın, “Bu yol büyük önem taşıyor, alternatif bir güzergah da yok. Tüm izinleri alındığından bu yolun yapılmasının önüne geçmemiz mümkün değil” dedi.

Yol güzergahında genç ve yaşlı ağaçlar bulunduğunu, inşaatın 23 kilometrelik bir bölümde sürdürüleceğini anlatan Aydın, şunları söyledi:

“Yol, ormanın yoğun olduğu yerlerden değil, makilik alanlardan geçiyor. Burada alternatif bir güzergah yok. Yol ancak buradan geçebilir. Güzergahta yer yer boylu ağaçlar da bulunuyor ancak yolun geçeceği yerdeki sığla ormanlarının kaydırılarak korunması sağlandı. İnşaatın yapılacağı alanda şu ana kadar 2 bin ağaç kesildi ancak, bugün bazı gazetelerde habere konu olan yerde henüz kesim yapılmadı. Yol inşaatı bitinceye kadar ne kadar ağaç kesileceği şu an tespit edilmiş değil. Zaten biz heryıl kesilen ağaçlardan daha fazlasını dikiyoruz. İnşaat bittikten sonra yol kenarlarını Yangına Dirençli Ormanlar Tesisi Projesi (YARDOP) çerçevesinde yangına dayanıklı türlerle yeniden ağaçlandıracağız. Bölge eskisinden daha bakımlı olacak. Hem yeni bir yolumuz, hem daha bakımlı ağaçlarımız olacak. Şunun da bilinmesi gerekiyor, yol için, tekniğine, projesine, yasalara uygun ve doğaya en az zararı verecek şekilde çalışıldı.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir