'''ÇEVRECİLİK ANLAYIŞIMIZDA KAPIMIZ, SİYASET DIŞI VE TARAFSIZLIK İLKESİNDE OLAN HERKESE AÇIKTIR'''

MÇD DALGIÇLARI KARACASÖĞÜT’TE

dalgıçlar karacasöğütte

MÇD Dalgıç Ekipleri Körfez çalışmaları yanında Diğer koylarda ve Marmaris Marinalarında da da araştırma ve çekimler yapıyor..

MÇD ‘nin Karacasöğüt’teki dalışlarında yakaldıkları deniz anası örnekleri Muğla üniversitesine bildirildi .Su Ürünleri Fakültesi Prof.Dr.Ahmet Nuri Tarkan tetkikleri sonrası Karacasöğütteki örnekler için aşağıdaki bilgileri vermiştir.

Akdenizin en güzel denizanalarından biri olan Cotylorhiza tuberculata’nın şemsiye kısmının merkezi kızıl çevresi sarı renktedir. Şemsiyenin altından mavi-mor renkte uzantıları ile çiçek buketini andırmaktadır. Akdenizde özellikle güney İtalya kıyılarında ve koyları,Yunanistan ve Türkiye’nin özellikle Muğla İli kıyılarında bolca bulunan bu türdür. Cotylorhiza tuberculata Türkiyedeki diğer denizanaları arasında oldukça iri yapıda olmasına karşınzehirsiz denizanası türlerinden biridir.Türkçedeki adı yumrulu denizanasıdır.Akdeniz denizanası da denilmektedir.

C.tuberculata’tentakülleri balıklardan istavrit ve sarıkuyruk balık larvaları ev sahipliği yapar.Balıklar korunmak ve barınmak  için buraya sığınırlar.durgun su yüzeyine yakın gezen özellikle geceleri kıyılara yaklaşan hayvanlardır.Küçük planktonik organizmalarla beslenirler.Polipler bahar başlangıcında tomurcuklanmaya başlarlar. Medüzlerinde döllenme dişinin vücudu içinde gerçekleşir. Birkaç km.uzunluğunda dev sürüler oluşturabilirler.

Bu denizanalarını  elinize aldığınız bir demirle yada sopa ile parçalara ayırınca garip bir koku salarlar saldıkları bu koku çevredeki deniz analarını da o noktaya çeker.Ayrıca bunların çok gelişmiş yenilenme yetenekleri bulunmaktadır.Ayrılan parçalrı kısa bir süre sonra tekrar tam bir denizanası haline gelirler.Bu yüzden bunları ortamdan uzaklaştırmak amacıyla parçalamak ters bir etki yaratmaktadır.Halkın korkmasına yada çekinmesine gerek yok yan yana yüzebilirler Dedi..

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir