'''ÇEVRECİLİK ANLAYIŞIMIZDA KAPIMIZ, SİYASET DIŞI VE TARAFSIZLIK İLKESİNDE OLAN HERKESE AÇIKTIR'''

MÇD MİLLİ PARKLAR ALANINDA KURUYAN AĞAÇLARI ARAŞTIRIYOR.

  • DIGITAL CAMERA
  • DIGITAL CAMERA
  • DIGITAL CAMERA
  • DIGITAL CAMERA

Bilindiği gibi Marmaris Çevrecileri Derneği (MÇD )Olarak Marmaris te meydana gelen Çevre olumsuzluklarını, karada, denizde ve koylarda takip ederek, ilgili Kurumlar ve Üniversiteler ile bilimsel mücadelemizi sürdürmekteyiz.

Şu sıralar sahil şeridinde bazı Çam ağaçlarının kuruması Kamuoyu tarafından gerek elektronik postalar gerekse MÇD ‘ye gelen ihbarlar nedeni, hem bir turizm bölgesi olan işletmeleri hem de ilgili kuruma zarar verecek boyuta erişmesi üzerine, öncelikle Üniversite ve Orman İşletme müdürlüğü ile temasa geçerek aldığımız bilgiler sonrası MÇD Olarak Tüm sahil şeridini taradık. Çevre hassasiyetinden şüphe etmediğimiz sadece bir işletmede mevcut bazı ağaçların kurumasını araştırmak için randevu talep ettik. Amacımız, Kuruyan ağaçlar için alacağımız toprak numunelerini Üniversite laboratuvarlarında analiz ettirerek sonuç raporuna göre önlemini ve yayılmasını önlemek ve çevre duyarlılarını bilimsel açıdan bilgilendirerek elektronik posta ve/veya ihbar sahiplerine açıklık getirip ilgili işletmeyi ve kurumu korumaktı. Marmaris’in bir turizm bölgesi olması nedeni birçok konuya dikkat edilmesi gerekliği ile iddiaları ve yorumları resmi ve bilimsel karşılama ve bilgisizlikten kaynaklanan yorumları önlemek de bir çevrecilik görevidir düşüncesindeyiz.

Olumlu karşılanan randevumuz nedeni İşletmede gerçekleştirdiğimiz amacımızı belirtme toplantımızda Marmaris Milli Parklar Müdürümüzü orada görmek ve bilgili bir yetkilinin de toplantıda yer alması bizi memnun etmiştir. Ancak önce çalışmamızın kabul gördüğü bilahare Milli Park Müdürümüzün ‘’Ağaçların denize yakın olması ve tuzlu suyun zarar verebileceği ve/veya Tavuk böceği olabileceği, ilgilendiklerini ve raporunun olduğu ‘’ ifadesi ile işletme tarafından çalışmamız reddedilmiştir. Gerek MÇD Olarak gerekse Kamu oyu tarafından resmi bir sonuç elde edilmesi ve var ise bilgilendirilmemiz amacı ile Üniversite gibi veya Milli Parklar bünyesinde mevcut ise Biyolojik Analiz yapma yetkisi olan Biyologlar, bitki fizyoloğu olan tarafsız uzmanlar tarafından bilimsel analizlerin yapılmasını rica eden resmi yazımızla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Doğa ve Milli Parklar Genel Müdürlüğüne tüm görüntü belgeleri ile müracaatta bulunduk. Ayrıca aynı belgeler ile Muğla Valiliği ve Çevre Şehircilik il Müdürlüğü ile Milli Parklar 4.Bölge Müdürlüğünü de bilgilendirerek yazımızı internet sitemiz Yazışmalar bölümünde de yayınladık. Sonucu bekleyeceğiz..

 

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir