'''ÇEVRECİLİK ANLAYIŞIMIZDA KAPIMIZ, SİYASET DIŞI VE TARAFSIZLIK İLKESİNDE OLAN HERKESE AÇIKTIR'''

MÇD ‘NİN DENİZ KİRLİLİĞİ TAKİBİ..

Marmaris Deniz kirliliği takibi

Yat Limanında yanan teknenin hasarı nedeni Sahil Güvenlik yanına çekilmesinden sonra karaya oturarak Denize mazot akıtması ve çevre kirliliği yaratması üzerine olay mahallinde bulunan MÇD İle yapılan görüşmede,

Ahmet Kutengin;

MÇD Olarak yaptığımız çevre çalışmalarını ve sonuçlarını da takip etmekteyiz. Çevre olumsuzluklarına dair aldığımız ihbarların takibi ve gerekli mercilere bildirilmesi de çalışmalarımız içindedir. Çalışmalarımızdan biri olan çevre kirliliği  yaratılan Piknik alanları dahil Yalancı Boğaza kadar montajını yaptığımız Çevre Kirliliğ İkaz tabelalarının  kontrolunu  yapan MÇD Görevlisi arkadaşlarımız Günnücek ,Albatros ve hatta Boğaza kadar yayılacağı görülen denize Mazot atığını gördüklerinde merkezimize bildirdiler. Olay yerine gittiğimizde Yanan Teknenin yan yatttığını ve Deposundan denize mazot sızdırdığını gördük. Yaptığımız araştırmada Liman Başkanlığ,Sahil Güvenlik ve Belediyemizin de haberdar olduğunu öğrendik.

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞINA GÖNDERİLEN FAKSI GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Ancak bu olayda gördük ki bu gibi durumlarda alınacak tedbir ve malzemenin bulunmadığı ve acil müdahale yapılamadığıdır. Marmaris  Körfezinde vukuu bulacak daha vahim bir durumda hangi ekip ve hangi malzeme ile müdahale edileceği önemli bir konu ve ihtiyaçtır. Sızıntıyı önlemek için Belediyede mevcut panel ile Tekne çevresi çevrilerek  yetersiz bir müdahale ve çalışma yapılmıştır. Bu panel Belediyemizde de olmayabilirdi. Bu ekip ve malzemelerin acil durumlarda kullanılmak üzere temini araştırmalarını da yapmaktayız. Bilgilerini de ilgili kurumlara sunacağız.

Liman Başkanlığı ile yaptığımız görüşmede konunun takip edildiği ve Tekne sahibinin herhangi bir liman ve çekek firması ile görüşerek acilen teknenin oradan kaldırılacağı bilgisi alınmıştır. MÇD Olarak olayın bizde takipçisiyiz. Tekne orada durduğu her saat deniz kirliliğine sebep olacaktır. Dileriz bu olay  hepimizin bildiği deprem bölgelerinde konteynırlar içinde bulunan acil önlem malzemeleri gibi  Körfezi zarara uğratacak ve Marmaris’e gelecek zararı önleyecek müdahale merkezleri yetkililerimiz tarafından kurulsun. Bu gibi  olaylar bu seferki gibi ucuz atlatılmayabilir. Bu bile sahil şeridimizi kirletmiştir dedi.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir