'''ÇEVRECİLİK ANLAYIŞIMIZDA KAPIMIZ, SİYASET DIŞI VE TARAFSIZLIK İLKESİNDE OLAN HERKESE AÇIKTIR'''

MÇD okullardaki çevre eğitimine devam ediyor

marmaris cevrecileri okullarda
Haberin Fotoğraf Galerisi

“Biz çevreyi çocuklarımızdan ödünç aldık”

Marmaris Çevrecileri Derneği Eğitim Programları çerçevesinde bu yılki ikinci eğitimi Kenan Evren İlköğretim okulunda gerçekleştirdi. MÇD Başkanı Ahmet Kutengin,  MÇD Yönetim Kurulu üyesi psikolog Sevil Öksüz ve Mukbil Gülkokan, Kenan Evren İlköğretim okulu bilgisayar sınıfında bilgilendirme sunumu yaptılar. Kenan Evren İlköğretim Okulu 4 B Sınıf Öğretmeni Asiye Akar tarafından bilgilendirme semineri için davet edildiklerini belirten MÇD başkanı Ahmet Kutengin eğitim çalışmalarının aralıksız devam edileceğini söyledi. Sınıf öğretmeni Akar da çevre kirliliği canlıların yaşam alanını nasıl etkiler konusunu işlediklerini, öğrencileri çevre gönüllüsü olarak yetiştirebilmek için çalıştıklarını, bu kapsamda da MÇD’yi okula davet ederek sunum yapmalarını istediklerini söyledi.

M. İsmail ÜÇKAN

MÇD Eğitim Programları çerçevesinde bu yılki ikinci eğitimi gerçekleştirdi. Ahmet Kutengin, Psikolog Sevil Öztürk ve Mukbil Gülkokan’ın bilgilendirme seminerinde kurulmakta olan MÇD Çocuk ve Gençlik Klübü projesi ile gençlerin de çevre konularına eğilmeleri ve birlikte çalışmanın mümkün olacağı belirtildi. Sevil Öksüz Çevre Bilinci konusunda bilgiler verdi. Çevre eğirim seminerinde çevre bilinci, atık çeşitleri, geri dönüşüm, kirlilikten etkilenen unsurlar ve ormanların önemi konuları ele alınarak bilgilendirme sunumu yapıldı. Kenan Evren İlköğretim Okulu 4 B Sınıf Öğretmeni Asiye Akar tarafından bilgilendirme semineri için davet edildiklerini belirten MÇD başkanı Ahmet Kutengin eğitim çalışmalarının aralıksız devam edileceğini söyledi.

4 B Sınıf Öğretmeni Asiye Akar,  çevre kirliliği canlıların yaşam alanını nasıl etkiler konusunu işlediklerini, öğrencileri çevre gönüllü olarak yetiştirebilmek için çalıştıklarını, bu kapsamda da MÇD üyelerini okula davet ederek sunum yapmalarını istediklerini söyledi. 4 A sınıf öğretmeni Nurcan Özsarp da, Fen, Sosyal bilgiler ve Türkçe derslerin de çevre konusunu işlediklerini gerçekleştirilen seminer ile çocukların aldıkları bu bilgileri pekiştirdiklerini ifade etti.

Bilgilendirme seminerinde Sevil Öksüz, sözlerine;  “Çevrenin tanımını yapacak olursak; canlı varlıkları etkileyen dış tesirlerin tümüne çevre denir” tanımı doğru olacaktır.”diye başladı. Öksüz sözlerine  “Çevre bilinci, çağdaş insanın kendi içinde duyduğu bireysel sorumluluk duygusunu etrafındaki insanların da duyması için çaba göstermesidir.”diyerek devam etti.

Geri dönüşümü biliyor muyuz?

Geri dönüşüm konusununda da bilgilendirme yapan, bu konuda sorular sorarak öğrencilerin konuyu daha iyi anlamasına çalışan psikolog Sevil Öksüz, sözlerinin devamında Anayasamızın 56. Maddesinde “Herkes sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir. Çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemek devletin ve vatandaşın ödevidir” denilmektedir. Bu nedenle her insan çevreci olmak ve bu sorumluluğu taşımak zorundadır.

Çocuklarımızdan ödünç aldık

Ormanların öneminin de anlatıldığı seminerde “Bir Kızılderili Atasözü “Biz dünyayı babalarımızdan miras almadık, çocuklarımızdan ödünç aldık.” Diyen Öksüz; . “Çevreye verdiğimiz her zarar, geleceğimiz olan çocuklarımıza, gençlerimize ve onların yaşamlarına verdiğimiz zarardır.”diye konuştu.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir