'''ÇEVRECİLİK ANLAYIŞIMIZDA KAPIMIZ, SİYASET DIŞI VE TARAFSIZLIK İLKESİNDE OLAN HERKESE AÇIKTIR'''

MÇD VE MUĞLA SITKI KOÇMAN ÜNİVERSİTESİ YİNE KÖRFEZDE

  • GetAttachment[2]
  • GetAttachment[3]
  • GetAttachment[4]
  • IMG-20151012-WA0001
  • IMG-20151012-WA0003
  • DIGITAL CAMERA
  • DIGITAL CAMERA
  • DIGITAL CAMERA

Kutengin ‘Bilindiği gibi MÇD ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi ile birlikte 1.5 Yıl süren bir Bilimsel çalışma yapmıştık. Üniversite ile imzaladığımız ve Rektörlük tarafından süresiz ve Üniversitenin her bölümü ile müşterek çalışma imkanı sağlayan sözleşme paralelinde hem  çevre sorunlarıyla bilimsel mücadele, hem de Üniversite tarafından MÇD Çalışmalarına Üniversite yüksek lisans katılımcılarının tez hazırlamalarına yardımcı olmamız, Üniversitenin yayınları ile  Marmaris’in tanıtımı açısından yaralı olmaktadır. Ayrıca, Üniversitelerin desteğini sağlayan  Derneğimizin güvenirliği ve ciddiyeti açısından bizler için gurur kaynağı olmaktadır. MÇD  olarak evvelki çalışmamızın ürünü olan ve Üniversite tarafından hazırlanan 308 sayfalık sonuç raporunu da ilgili kuruluşlara göndermiştik.

Bu günkü çalışmamız yine Marmaris Körfezinde 18 noktadan muhtelif derinliklerden numuneler alarak analizlerini yapmak ve evvelki çalışmadan geçen zaman zarfında  körfezde kirlilik açısından ne gibi değişiklikler olduğunu belirlemek amacı ile sabah 8.30 da başlayan ve gece 10.00 da biten çalışmamızda 18 noktadan numuneler alarak bir tarama başlattık .Geçen seferden farkı Turunç ve Kumlubük  koyunu da  çalışma parkuru içine almamızdır. Yalancı Boğazdan gelen Turunç açıklarına yayılan  fosseptik kokusu  araştırmalarımızın ve bilimsel raporun teyidi olmuştur. Hazırlanacak yeni Analiz rapor geçen seferki rapor ile karşılaştırılacak olup  ilk çalışmanın teyidi mahiyetini taşıyacak yeni raporu yine ilgili kurumlar ve kamuoyu ile paylaşılacaktır. Gerekli görülürse çalışma her ay yapılarak ve 1 yıllık süre ile tekrarlanacaktır.

Körfez çalışmamızda cennet adası dahil bazı kıyı bölgelerinde derme çatma ve ne amaçla yapıldığı belli olmayan kulübe ve kirlilik tespitlerimiz de oldu. Bu hafta bu noktalara çıkarak tetkiklerde bulunup varlıklarını ve sebeplerini öğrenmeye çalışacağız.  Daha önceki çalışmalarımızda belirttiğimiz her duyum ve iddianın peşine düşerek Orhaniye ,Selimiye Dirsek koyu, Okluk koyu işgallerine bir yenisi eklenmiş, satışı yapılmış ve tapusu verilmiş olan, MTA kampı Karşısında ‘9’ Dönümlük Bencik koyudur.  Bir çok koy ve kıyıya yakın araziler gerek kiralama gerekse satın alma şeklinde işgal edilmektedir . Çivi çakılması yasak olan Bencik koyunda ‘9’ dönümü satın  almanın, tel örgü ile çevirmenin, yol açmanın yasal da olsa, tapusu da olsa, amacını öğrenmek için hazine , Orman Bölge Müdürlüğü ,milli parklar ve Tapudan araştırmamız devam etmektedir. Sadece Marmaris değil her koy ve arazinin işgal edilmesi, çevre tahribatına uğraması, doğanın menfaatler için katledilmesidir. Çalışmalarımızı ve tespitlerimizi bildirdiğimiz kurum ve/veya yönetimlerin ilgisizliğine rağmen mücadeleye devam etmekteyiz.  Aksi  davranışımız aslımızı inkar etmek demektir’..dedi.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir