'''ÇEVRECİLİK ANLAYIŞIMIZDA KAPIMIZ, SİYASET DIŞI VE TARAFSIZLIK İLKESİNDE OLAN HERKESE AÇIKTIR'''

Marmaris Körfezi’nden SON Çağrı: Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a!

Canan Baykız

Gazetecilikte “fikri takip” diye bir kavram vardır. Çok severim. “Bir iş yaptık yapmasına da çözüme hizmet edebildik mi ?” diye işaret fişeğini attığımız yere geriye dönüp bakmaktır bu.

Doğaya, insana, yaşama katkınız ne oldu? sorusuna vereceğimiz cevaptır, aynı zamanda peşine düştüğümüz. Dahası şairin dediği sedayı ölmeden, herkesten önce kendimiz duymak için çabadır. Fikri takip; emanet aldığın mirasa sahip çıkmaktır.

Haydi gel birlikte yapalım fikri takibimizi? Çünkü görünen o ki “biz dedik, Bakan gitti, Marmaris Körfezi temizleniyor” diye böbürlenerek yazan ulusal medyaya örnek olacağız!

Günlerden 29 Nisan 2022. Çevre ve İklimlendirme Bakanı Murat Kurum teşrif etmişler Marmaris’e . Elinde bir kağıt bardak beraberindeki heyetle iskeleden eğilmiş denize uzanıyorlar. Elini denize sokup avucuna aldığı dipteki tabakayı inceleyen Bakan, “Gereken neyse yapılsın. Acil olarak buraya ödenek çıkarılsın” talimatını veriyor. Bakan Kurum, konuyla ilgili olarak ayrıca “Marmaris körfezimiz tekrar turkuaz rengine ve doğal derinliğine kavuşacak. Bundan kimsenin şüphesi olmasın” diyor. Tüm ana akım medyada boy boy fotoğraflar. “Aman Ya Rabbi” diyoruz biz, hiç sıkıntı değil yerelde yapılan çalışmaların üstüne kapaklansınlar eyvallah. Yeter ki; körfezimiz hak ettiği günleri yeniden yaşasın. Marmaris’in gerdanlığı turkuazına kavuşsun. Arınsın içine attıklarından, her gün biraz daha ölen ekolojisi yeniden canlansın.

Peki sonra ne oldu? İlk etapta ayrıldığı söylenen 5 Milyon TL ve sonra ayrılacak olan bütçeler, alınması gereken aksiyonlar? Bakan talimatı hangi gerçeğin altında kaldı? Bilgi yok!

Bunları kim, ne zaman sorar? Ya da sorar mı? Bilmiyorum! Ama ulusal medyamızın ve yüksek siyasetimizin güzide temsilcilerinden bir ricam olacak: Önce yerelde bu işlerle kimler ilgilenmiş, neler yapmışlar bunu öğrensinler!
Marmaris Körfezi’nin tek sorunu erozyon dolayısıyla diplerde oluşan yükselme değil. Ayrıca orman yangınları tabiki büyük etken ama bunu bu noktaya getiren onlarca etmen var.

Körfezde ne zamandır doğa tahribatı ve çevre kirliliği tespit çalışmalarına öncülük eden üstelik bunu uluslararası akademik boyutta üstlenen bir dernek var: Marmaris Çevrecileri Derneği.

Raporları iki tık tık, bir şıkşıkla yazılmıyor!

Marmaris Çevreciler Derneği, bürokratik engelleri aşamadıkları ve körfezin her geçen gün göz göre göre öldüğünü izledikleri için son çare Cumhurbaşkanı Erdoğan’a projelerini içeren dosyayı teslim ettiler. Raporda neler var ? Limanlar, adalar, sahil şeridi, otel önü plajlar, yalancı boğaz arıtma sistemleri, azmakların durumu, 2 yat limanı, sayıları mantar gibi artan marinalar, kontrolsüz günlük tur tekne seferleri, turistik deniz dalışları, ilçenin turizm kapasitesi dikkate alınmadan yapılan ikincil konutları, turistik otelleri ve iş yerleriyle kanalizasyon alt yapısıyla ilgili geniş raporlar hazırladılar. Projeler sundular, bürokratik engellere ve yetkili makamların ilgisizliğine rağmen de devam ediyorlar.

Özetle diyorlarki,

“Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan , her yere gittik. Sizden önce çalmamız gereken tüm kapıları çaldık. Ama görülmedik, dinlenmedik ve ne acı ki; derdimizi kimseye anlatamadık. Sizin de yaz aylarında ikamet ettiğiniz Türkiye’nin incisi Marmaris’te körfezin durumu ciddi. “Marmaris Körfezi Ölüyor”! Çevresel anlamda yoğun bir görüntü kirliliği ile birlikte körfezde gözle görülür ekolojik anlamda bir su kirliliği başladı. Bu önüne geçilemez hale doğru hızla gidiyor.

Bu kadar bilinçsiz yapılaşmalar, körfezin aşırı ve düzensiz kullanımı, gerek su ürünleri gerekse su kalitesi açısından körfezin mevcut ekolojisini bitirmekte.

Yüzlerce farklı bölgelerden dalış yapan bizler üzülerek gördük ki kirlilik çoğunlukla insan duyarsızlığının sonucu.

Tüm bu nedenlerden dolayı Marmaris Körfezi’nde yaşanan çevresel sorunların bir proje kapsamında ele alınması ve gelecekte körfezde dengeli, doğayla dost ve sürekli bir yaşam alanına sahip olmak artık zaruri hale gelmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız, tüm teknik detayları, neden-sonuç ilişkileri, analiz raporları ve görselleriyle, uzmanların çözüm önerilerine kadar devletten beklemeyip, yaptığımız çalışmalarımızı sizinle paylaşıyoruz. Tek dileğimiz ilginiz ve desteğiniz. SON Çare rumuzlu bu yazımızı ikinci kez tensiplerinize arz etmekteyiz.”

Benim anladığım şekilde kısalttığım ancak tüm detayları ile Cumhurbaşkanımızın masasına ulaşan bilgilendirme bu şekilde.

Çevre Bakanı geldi. Talimat verdi? Sonra ne oldu? Değerli Yetkililerimiz; Cumhurbaşkanımız son çaremiz oldu neden? Kaymakamı var, Valisi, Vekili , Bakanı var! Marmaris Körfezi ulaşılmaz bir yerde değil ki sorunları bilinmez, görünmez olsun!

Dilerim Cumhurbaşkanlığımız bu konuda kayıtsız kalmaz. Yapılan çalışmalar verilen emekler layıkıyla yerini bulur. Doğayla yeniden barıştığımız günlere hasretle…

Haydi selametle…

Yazar Hakkında

Benzer yazılar