'''ÇEVRECİLİK ANLAYIŞIMIZDA KAPIMIZ, SİYASET DIŞI VE TARAFSIZLIK İLKESİNDE OLAN HERKESE AÇIKTIR'''

MÇD KÖRFEZ ÇALIŞMASI KAPSAMINDSA İÇMELER KOYU ETABINI GERÇEKLEŞTİRDİ

Marmaris körfez araştırması İçmeler Etabı
Haberin Fotoğraf Galerisi

MÇD KÖRFEZ ÇALIŞMASI KAPSAMINDSA İÇMELER KOYU ETABINI GERÇEKLEŞTİRDİ

MARMARİS ÇEVRECİLERİ DERNEĞİ (MÇD) BAŞKANI AHMET KUTENGİN YÖNETİM KURULU ADINA BASINA YAPTIĞI AÇIKLAMA ŞÖYLE.

MÇD OLARAK BUGÜNE KADAR OLAN ÇEVRE ÇALIŞMALARIMIZDA KÖRFEZ ÇALIŞMASI BAŞLANGICI, YALANCI BOĞAZ AÇIK DENİZ DEŞARJ SİSTEMİ, KÖRFEZE AKAN AZMAK VE DERELERİN KÖRFEZE ETKİNLİĞİ ETAPLARI SONRASI BUGÜN DE İÇMELER KOYU VE SAHİL ŞERİDİ ÖZELLİĞİNDE SON DURUM VE ÇEVERE OLUMSUZLUĞU TESPİTİ ÇALIŞMAMIZ GERÇEKLEŞTİRİLMEKTEDİR. GEREK KÖRFEZ ÇALIŞMASI GEREKSE SONRAKİ ETAPLAR MARMARİS DENİZİ VE KÖRFEZİNİN BİYOLOJİK ARAŞTIRMALARI, ÜNİVERSİTEYE YAPTIRILAN ANALİZ SONUÇLARI İLE TOPLUCA EKİM AYI ORTALARINDA İLGİLİ BAKANLIK VE ÜNİVERSİTELER TALEBİ VE DESTEĞİ İLE ÜST DÜZEY KATILIMLA YAPILMASI HAZIRLIKLARI SÜREN MARMARİS ÇEVRE SORUNLARI VE ÇÖZÜMLERİ BAŞLIĞI ALTINDA YAPILACAK SUNUM VE ÇALIŞTAY DA DA ELE ALINACAKTIR. EVVELCE HAZIRLANAN DİĞER PROJELERE İLAVE OLARAK KÖRFFEZ ÇALIŞMASI İÇİNDE YER ALAN BU İÇMELER SAHİLİ VE OLUMSUZ ÇEVRESEL ETKİLENMESİNİN FİZİBİLİTE RAPORU HAZIRLAMA ÇALIŞMASINI BUGÜN GERÇEKLEŞTİRMEKTEYİZ.

MARMARİS’İN BİR TURİZM BÖLGESİ OLMASI ÇEVRE ÇALIŞMALARI VE KONULARININ HASSASİYETİ NEDENİ ÇALIŞMA SONUÇLARININ AÇIKLNAMASI SEZON SONRASINA BIRAKILMAKTADIR. BİLİMSEL SUNUM VE AÇIKLAMALAR HER ZAMAN SÖYLEDİĞİMİZ GİBİ MARMARİS DOĞASINI YARINLARA BIRAKABİLME VE BUNA BAĞLI OLARAK TURİZMİNİN SÜRDÜRÜLEBİLİR OLMA ÇABALARIMIZDIR.

BUGÜNKÜ ETABIMIZ DA BİLDİĞİNİZ GİBİ İÇMELER SAHİLİDİR. İÇMELER KOYU TURUNÇ GİBİ KIRMIZI KUMU İLE MEŞHURDUR. ANCAK DİĞER BAZI KOYLARDA OLDUĞU GİBİ BU SAHİLDE DE YAPILMIŞ OLAN BETON İSKELE GÖRÜNÜMLÜ ÇIKMALAR VE OTELLERİN SAHİL ŞERİDİNE PLAJ AMACI İLE DÖKTÜKLERİ KUMLAR, İÇMELERİN BU KRMIZI KUM ÖZELLİĞİNİN GİT GİDE KAYBOLMASINA NEDEN OLMAKTADIR. EN ÖNEMLİSİ BU BETON ÇIKMALAR ALTLARI DOLU OLDUĞUNDAN KÖRFEZİN BOĞAZDAN GELEN DOĞAL SİRKÜLÂSYONUNU ÖNLEMEKTE VE PLAJ ŞERİNDE YIĞILMALARA VEYA DARALMALARA NEDEN OLMAKTADIR. DENİZE YAPILAN BU GİBİ DOLGULARIN KÖRFEZE VERDİĞİ ZARARLAR MALUMUNUZDUR. BUGÜN GEREK DENİZ DİBİ GEREKSE SAHİL ŞERİDİNDE YAPACAĞIMIZ ÖN ÇALIŞMADA HEM KİRLİLİK DURUM TESPİTİ HEMDE DİP TEMİZLİĞİ ÖN ÇALIŞMASI GERÇEKLEŞTİRDİK. BU ÖN ÇALIŞMA TÜM İÇMELERDE SAHİLİ OLAN TESİSLERE DE FAYDASI OLACAKTIR. BU ÇALIŞMAYI AMACIMIZI VE TALEBİMİZİ, BİLİMSEL KÖRFEZ ÇALIŞMASI SIRASINDA MÇD VE ÜNİVERSİTEYE DESTEK OLAN VE AYNI ZAMAN DA ÜYEMİZ OLAN SAHİL İLE BAĞLANTISI OLAN AQUA OTEL İŞLETMESİNE SUNDUK. ÇÜNKÜ,’BÖYLE BİR ÇALIŞMA TURİZM’E BİZE ZARAR VERİR YAPMAYALIM ” DÜŞÜNCESİNDE OLMADIKLARINI BİLİYORUZ. EVVELCE DE OLDUĞU GİBİ ”SONUÇ NE OLURSA OLSUN KONU MARMARİS VE DOĞASI İSE VARIZ” DİYENLERLE ÇALIŞMALARIMIZI SÜRDÜRMEKTEYİZ. AYRICA,İÇMELER SAHİLİNİN YARINLARI İÇİN YAPILACAK HER ÇALIŞMAYA VE ALINACAK ÖNLEMLERE DESTEK OLACAKLARINI BU VESİLE İLE SAHİLİN DİP ÇEKİMLERİ İLE KİRLİLİK DURUMUNUN BELİRLENMESİ VE TEMİZLENMESİNİN DE ÇEVRE ADINA İYİ OLACAĞINI, YÖNETİMLER VE TÜM MESLEKDAŞLARI İLE BİR PROJE HAZIRLANDIĞI TAKTİRDE HER TÜRLÜ KATKIYI SAĞLAMAYA HAZIR OLDUKLARINI BELİRTTİLER. MÇD ‘NİN KURULUŞUNDAN BU YANA GERÇEKLEŞTİRDİĞİ TÜM BİLİMSEL ÇALIŞMALAR YETKİLİLERİN İMKANLARI VARKEN İLGİ DUYMAMASI, ŞİMDİ İSE İLÇE BELEDİYELERİNİN BÜYÜKŞEHİR SİSTEMİ NEDENİ EKONOMİK AÇIDAN MAĞDUR DURUMA DÜŞMELERİ, SADECE MARMARİS DEĞİL AYNI DURUMDA OLAN DİĞER BÖLGELER İÇİN ÇEVRESEL
KABUSA DÖNECEKTİR. ORMANLARIMIZIN TAHRİBATI,KOYLARIMIZIN SAHİPSİZLİĞİ BİZLERİN MÜCADELE ALANINDA MUHATABIMIZIN KİMLER OLACAĞINA DAİR BİR FİKİR VERİYOR SANIRIM.EN YENİ ÖRNEK HEPİMİZİN MALUMU OKLUK KOYUNUN SAHİPSİZLEŞTİRİLMESİ VE GELİNEN DURUMDUR.
KANUNLARDA YAPILAN DEĞİŞİKLİKLER VE ARAŞTIRILMADAN ÇIKARILAN YASALAR VE UYGULAMALAR İLE ÇEVRE KATLİAMINA AÇILAN KAPI İÇİN YAPILACAK MÜCADELE EVVELCE KENDİ MENFAATLERİ İÇİN YAPTIĞIMIZ MÜCADELELERİ KAALE ALMAYAN VE BİZİ TURİZM’E KÖTÜLÜK YAPTIĞIMIZ ETİKETİ YAPIŞTIRANLAR VE ALEYHİMİZE BEYANATLAR VERENLER MARMARİSİN KAYBOLMAK ÜZERE OLAN DOĞASI KARŞISINDA NASIL TURİZM YAPACAKLARINI, OTELLERİNİ NASIL DOLDURACAKLARINI, ESNAFIN EVİNE NASIL EKMEK GÖTÜRECEĞİNİ GÜNLÜK YAŞAM ZİHNİYETLERİNİN BİR FATURASI OLARAK ÖDEMEYE DE HAZIR OLMALIDIRLAR. ÇALIŞMALARIMIZIN SONUÇLARI,BİLİMSEL ANALİZ RAPORLARI VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ YETKİLİ KURUMLARA VE KAMUOYUNA SEZON SONUNDA AÇIKLANACAKTIR. UMARIZ TURİZMDEN KAZANANLAR DURUMUN CİDDİYETİNİ GÖRME FIRSATI BULUP İLGİLERİNİ VE DESTEKLERİNİ KENDİ YARINLARI İÇİN EVVELCE OLDUĞU GİBİ GÖZ ARDI ETMEZLER.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir