'''ÇEVRECİLİK ANLAYIŞIMIZDA KAPIMIZ, SİYASET DIŞI VE TARAFSIZLIK İLKESİNDE OLAN HERKESE AÇIKTIR'''

SPOR VE SPORCUYA DİKKAT

Can Pulak
Can Pulak

Gençleri uyuşturucudan ve kötü alışkanlıklardan korumak için spora önem vermemiz gerekiyor.Bu konuda devlete de,belediyelere de,güçlü kuruluşlara da büyük ödevler düşüyor.

Mevcut spor kulüplerini desteklemek ve yaşatmak,saha ve kapalı salon sayılarını arttırmak,amatör sporları yaymak ve mali açıdan güçlendirmek şart.Oysa gelişmeler aksini gösteriyor. Bazı yerlerde kulüpler,bazı kulüplerde amatör şubeler peşpeşe kapatılıyor.Parasızlık ve destek noksanı, sporun ve sporcunun  gırtlağına adeta yapışmış vaziyette.

Muğla ve Aydın’ın büyükşehir yapılması,bu yüzden pek çok belediyenin kapatılması,çok sayıda spor kulübünün de kapısına kilit asılmasına sebep oldu. Örneğin Bodrum’da,Yalıkavak-Gündoğan-Mumcular ve diğer spor kulüpleri kapandı kapanacak.Böyle giderse, Muğla’nın çok sayıda kulübü yok olacak.Öyle olursa spor yapan binlerce genç, sokakta kalacak ve gidecek yer bulamayacak.

Bu durumda gençleri, ellerimizle internet kafelere ve meçhul serüvenlere iteceğiz.Onları spordan alırsak karanlığa sürükleyeceğiz.Nereye gidecek bu gençler,boş vakitlerini nasıl değerlendirecekler?Spor kulüplerini kapamak,onları yaşatmak ve sayılarını çoğaltmak yerine kapılarına kilit asılmasına seyirci kalmak,yapılabilecek yanlışların en büyüğüdür. Gençlerin sadece futbola yönlenmesi belki yanlış bir politika olabilir.Ama bu yanlışlık bile, çocukların bir bölümünü sahada kontrol altında tutuyor,onları kötülüklerden koruyordu.

Fenerbahçe’nin ve sonra da Trabzonspor’un ünlü milli futbolcusu Serkan Balcı’yı hatırladınız mı? Bodrum’da yetişti bu sporcumuz,Yalıkavak futbol takımında keşfedildi,buradan zirvelere tırmandı.Peki, şimdi Roma’da oynayan Fenerbahçe’nin Salih Uçan’ı, Marmaris’te yetişmedi mi?Bu kulüplerin kapanması demek,hem istikbal vaat edebilecek gençlerimizin önünü kesmek,hem de onları sokağa mahküm etmek demektir.Yalıkavak kulübü şimdi kapandı,inşallah aynı akıbet Marmaris’i zorlamaz.

İl ve ilçeleri yönetenler,bu ciddi soruna eğilmek ve spora sahip çıkmak zorundalar. Aksi halde gençliğin sağlığını ve geleceğini tehlikeye düşürürüz. Evet,ilçe kulüplerinin lig usulüne göre deplasmanlara gitmeleri,asıl takımın dışında genç ve yıldız ekiplerinin de il ve ilçelerde müsabaka ve rekabete zorlanmaları çok masraflı olup,kulüplerin geleceğini tehlikeye atmaktadır.Artık sponsor bulmak giderek zorlaşıyor.Formalara reklam alma yolu da iyice tıkandı.Bu durumda ne olacak,kim sahip çıkacak kulüplere?

İlçe kulüplerinin profesyonelliği de yeniden gözden geçirilmeli.Ayranı yok içmeye,atla gider gezmeye misali futbolculara büyük paralar ödeniyor,büyük transfer ücretleri veriliyor.O paralar amatör futbola ve amatör branşlara harcansa,çok sayıda gencimizin spor yapmasına fırsat yaratılmış olmaz mı?Bodrum’lu gençler dururken,Bodrum’a dışarıdan yabancı futbolcu getirmek,üstelik bunlara tonla para ödemek yanlış bir politikadır ve Bodrum’un gençliği ile sporuna hiçbir fayda sağlamaz.Önemli olan Bodrum’un çocuklarına spor yaptırmak,onları spor sahalarına çekmek,onları sokakların sayısız tehlikelerinden korumaktır.Bodrum’u yönetenlerin buna dikkat etmeleri lazım.

Futbolun dışındaki amatör branşlara da ağırlık vermeliyiz.Bodrum’da Basketbol yıllardır iyi durumdadır.Okul takımları bile,büyük kulüplere ve milli takıma sporcu gönderirler.Bu imkanı geliştirmeli ve daha iyi,daha akılcı bir yol izlemeliyiz.Voleybolu ayağa kaldırmalıyız.Tenisi güçlendirmeliyiz.Hepsinden önemlisi,su sporlarını teşvik etmeliyiz.Bodrum’u dünya yelken gençliğinin merkezi yapmalıyız.Bunun için her türlü imkanımız vardır.Verin Karaada’yı yelkencilere,dünyanın tüm yelkencieri burada kamp yapsınlar,yetişsinler, yarışsınlar.Bu yolla sadece sporu değil,turizmi de desteklemiş oluruz.Karaada betona yenik düşeceğine,Türk ve dünya yelkencilerine merkez olsun.Minik çadırlarla,prefabrik tahta yapılarla hem doğa korunsun,hem de dünyaya parmak ısırtan bir model ortaya çıksın.

İyi olmaz mı?

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir