'''ÇEVRECİLİK ANLAYIŞIMIZDA KAPIMIZ, SİYASET DIŞI VE TARAFSIZLIK İLKESİNDE OLAN HERKESE AÇIKTIR'''

SUS ARTIK KONUŞMA

Can Pulak
Can Pulak

Bir Cumhurbaşkanı nasıl susturulur?

Dünyada bunu düşünen toplum yoktur herhalde. Çünkü hiçbir ülkede Cumhurbaşkanları,devamlı konuşmazlar ve devamlı gündemi işgal etmezler. Bizimki farklı,başkaları konuşmayabilir ama bizimki hiç susmaz.Oysa yetkileri ve yapacakları bellidir. Şimdiye kadar bütün Cumhurbaşkanları ne yapmışsa,o da onu yapmak zorundadır.

Zorundadır ama,aldırmıyor ki…12 yıldan bu yana ‘’ben yaptım oldu’’demedi mi?Şimdi de aynısını söylüyor ve yasalara aykırı davranmakta hiçbir mahzur görmüyor.Güya tarafsız olmaya mecbur, üstelik bu konuda namus yemini de etti.Ama bırakın tarafsızlığı,hergün AKP Başkanı gibi davranmaya devam ediyor.Muhalefete laf çakıyor, yargıya sataşıyor,kadın erkek eşitliğini bombalıyor, bir fıtrat lafıdır çıkardı,ona göre hiçbir şey fıtratına uygun değil artık.

Evet Cumhurbaşkanları yaptıklarından sorumsuzdur. Ama bu kadar da değil herhalde.

Mevcut yasaları paspas gibi çiğneyeceksiniz,aklınıza her eseni yapacaksınız,milleti kucaklamak yerine dilimleyeceksiniz,sonra da ‘’sorumsuzluk’’kalkanının arkasına saklanacaksınız.Öyle yağma yok,o kadar da değil artık.Cumhurbaşkanıysanız Cumhurbaşkanlığını bileceksiniz,yasaların koyduğu sınırdan bir milim dışarı çıkmayacaksınız.Sorumlu da olsanız çıkmayacaksınız,sorunlu da olsanız çıkmayacaksınız, sorumsuz da olsanız çıkmayacaksınız.

Başkan olsanız mesele yok.Ama bizde başkanlık sistemi yok ki..Varmış gibi hareket ederseniz, kendinizi hükümetin yerine koyarsanız olmaz.Anayasa değişmeden Başkan rolüne soyunamazsınız.Mevcut gücünüz Anayasayı değiştirmeye yetmiyor ki.Partiniz önümüzdeki seçimi yine açık ara kazanır ve gerekli değişikliği  yapacak miktarda mebusu Meclis’e sokarsa,o zaman başkanlığa heveslenebilirsiniz.Ama sizin ve partinizin itibarı o derece zarara uğradı ki, Başkanlık filan hayal artık…

Bilmiyorum dünya basınını izliyormusunuz? Danışmanlarınız hakkınızdaki yorum,karikatür ve filmleri getiriyorlar mı,gösteriyorlar mı size? Bunlar sizin umurunuzda olmayabilir ama,temsil ettiğiniz devletin ve milletin onuru büyük yaralar alıyor.Minik Afrika ülkeleri,muz cumhuriyetleri bile dalga geçiyorlar bizimle.Yazık değil mi koskoca Türk devletine,yazık değil mi artık dünyada itilen,ezilen, horlanan Türk Milletine..?

Cumhurbaşkanlığı saygın bir makamdır.O saygınlık bir kere zarar gördü mü,toparlaması kolay olmaz.Halk adamı olmak başka şeydir,halkın sevdiği Cumhurbaşkanı olmak başka.Her iki durumda da Cumhurbaşkanı, taşıdığı sıfata ve temsil ettiği devlet ve millete yakışır şekilde davranmak zorundadır. Bunun tartışılacak,aksi davranışların hoşgörülecek yanı yoktur.Cumhurbaşkanlığı Padişahlık ve sultanlık makamı değildir.Ne olduğu ise,Anayasamızda açıkça yazılıdır.

Anayasa profesörlerinin bile konuşamadığı bir yerde,Anayasanın açıkça çiğnenmesine Anayasa Mahkemesinin bile seyirci kaldığı bir ülkede, Üniversitelerin ve tüm ciddi kurumların sesini çıkarmaktan korktuğu ve ürktüğü bir memlekette bana ne oluyor ki..?Cumhurbaşkanı bana bakıp mı, hal ve harekatını değiştirecek,yasalara uygun hale getirecek? Geç efendi geç… Herkes ayakkabı numarasını bilmek zorunda.Cümle alem susarken,sana ne oluyor ki..?Sen mi kurtaracan bu memleketi?Cumhurbaşkanı susmuyorsa bari sen sus kardeşim.

Sus artık konuşma…

Saygınlık bir kere zarar gördü mü

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir